FOBT/TOKS-test okultního krvácení do stolice

Jedná se o rychlý, bezbolestný test na skryté krvácení do stolice, který slouží k včasnému záchytu kolorektálního karcinomu (rakoviny tlustého střeva a konečníku). Test provádí pacient v domácím prostředí odběrem malého vzorku jedné stolice. Vyhodnocení se provádí v ordinaci do 48 hodin od odběru, výsledek je znám do 2 minut.

Z veřejného zdravotního pojištění je test plně hrazen pacientům od 50 let jedenkrát za rok, od 55 let jedenkrát za 2 roky.

Pozitivní výsledek testu okultního krvácení do stolice nemusí vždy znamenat nádorové změny, může se jednat o jiná onemocnění střevního traktu (polypy, Crohnova nemoc, divertikulitida). Pokud je výsledek pozitivní, provádí se tzv. screeningová kolonoskopie. Kolonoskopii provádí kvalifikovaný gastroenterolog. Během vyšetření lékař zavede do konečníku kolonoskop (,,hadici s optikou“) a pod kontrolou zraku dále do tlustého střeva. Díky citlivé optice kolonoskopu lékař vidí reálný obraz tlustého střeva. Kolonoskop také umožnuje odebrat vzorky tkáně k dalšímu vyšetření nebo odstranit nežádoucí tkáň (např. polypy). Před vyšetřením je potřebná příprava k očistě střevního traktu, samotné vyšetření trvá přibližně 20minut, proti bolesti pacient dostává nitrožilně analgetika.

zpět